Jak vybrat paruku ?

Jak a podle čeho vybírat paruku?

Když není člověk spokojen se svými vlastními vlasy, chce změnu, nebo například zakrývá následky nemoci, jako je alopecie, či vypadání vlasů po chemoterapii, zvolí právě paruku nebo příčesek.

Paruky či příčesky dělíme podle užitého materiálu na:
-paruky či příčesky z vlasů pravých

-paruky či příčesky z vlasů umělých
-paruky či příčesky z vlasů pravých i umělých

 • Kvalitu a tím i cenu paruky určuje především to, zda je zpracovávána (tkána) ručně či strojově. Až na druhém místě je, zda je z pravých či umělých vlasů. Většina lidí si myslí, že vlasy pravé jsou vhodnější než vlasy umělé. Opak bývá pravdou. O pravé vlasy se musíme neustále správně starat. Jsou náchylné na zacuchání, podléhají slunečnímu záření, ztrácí lesk a musí se dobarvovat. To u umělých vlasů nehrozí. 
 • Co se týká výběru ručního či strojového zpracování, většinou o tom rozhoduje počet nošení. Pokud se paruka nosí každý den a má vypadat co nejpřirozeněji, je nejlepší zvolit ruční tkaní. Takovéto paruky jsou drahé, ale na druhou stranu kvalitně zpracované, nebo dělané na míru. Jestliže se má paruka stát jen nárazovou ozdobou, třeba na večírky či jiné společenské události,  je lepší zvolit univerzální strojově dělanou. Ta je cenově dostupnější a je zastoupená v široké škále provedení od různých barev, přes různé délky až po nejrůznější střihy. 
 • Pokud chcete pouze změnu účesu, nebo nemáte tolik času věnovat neustálé úpravě vlasů, či je vám v zimě chladno na hlavu a neradi nosíte čepice, postačí vám paruka tresovaná. Tato paruka je vhodná i pro pacienty po chemoterapii, kteří vědí, že je to pouze dočasná záležitost, vlasy po pár měsících narostou a paruka, již není potřeba. Máte -li však citlivou pokožku náchylnou k podráždění, je vhodné zvažovat o koupy paruky s kvalitnější a jemnější čepicí.

 • Co se týče zákazníků např.s Alopecií, onemocnění štítné žlázy, či jiných chorob, kde dochází někdy i nenávratně k vypadání vlasů, je vhodné zakoupit kvalitní paruku a to monofilovou, nebo ručně tkanou.V případě těchto chorob vám pojištovna přispívá 1000 Kč poukazem každým rokem, pokud tyto problémy přetrvávají. Hodnota poukazu je pak odečtena při koupy z ceny paruky.

 Jak rozlišujeme paruky:

 • Karnevalové, recesní, příležitostné  
  Jak již název napovídá, tyto paruky nejsou na běžné, či denní nošení, jejich cena je mnohem nižší a v žádném případě se nedají používat jako náhražka vlastních vlasů. 
  Paruky na denní nošení (zdravotní paruky)
  Podle typu a kvality čepice, tzv.montury a to na:
 • Tresované, monofilové, ručně tkané  
  Jsou to kvalitně zpracované paruky vyrobené z pravých, syntetických či smíšených vlasů. Jejich podklad, čepička, to je tzv.montura je ušita tak, aby držela pevně na svém místě,  je prodyšná,  komfortní a vyrobená z těch nejlepších materiélů. Paruky vyrobené s vlasem z vysoce kvalitního umělého vlákna,  převážně kanekalonu. Vnitřek paruky (tzv. monturu) tvoří jednotlivé třásně se strojově našitými vlasy, někdy i ve spojení s jemnou látkou. Třásně jsou systémem pružných pásků a gumiček sešity k sobě. Podklad je pružný, dá se podle potřeby stahovat a uvolňovat pomocí gumiček s našitými suchými zipy. Vlasy jsou v místě uchycení k třásním lehce nakrepovány tak, aby při možném rozhrnutí vlasů nebyl podklad vidět. Paruky s vlasem ze syntetického vlákna mají dokonalý střih, který se vlivem počasí nemění, i po umytí se vlákno vrací do původního střihu. Jsou lehké, velmi snadno se udržují, jsou nejrozšířenějším typem paruk.

Důležitá je i velikost paruky!

Chci si koupit kvalitní paruku, jak na to? Samozřejně nejlepší možnost je si paruku zakoupit ve specializované prodejně, kde Vám vyzkouší více druhů a variant. Proškolená prodavačka také poradí, která paruka je pro vás ta nejvhodnější a samozřejmě slušivá. Ne každý má tu možnost přijet osobně a proto zvolí nákup prostřednictvým internetu.

 Kvalitní a značkové paruky jsou u nás k dostání od více firem. Jejich velikost je univerzální, s možností úpravy gumičkou na zadní srtaně montury.

Tyto paruky padnou většině žen, ale může se stát, že je někdo drobnější, s menšími rozměry hlavy, nebo naopak robusnější, s většími rozměry hlavy a potřebuje speciální velikost paruky, tj. menší, dětskou, větší- nadměrnou velikost.

 U těchto paruk se musíme dívat na označení velikosti čepičky, tzv. montury.

 • STANDARDNÍ VELIKOST - AVERAGE,  tj. 54-56 cm.
 • MALÁ VELIKOST - PETITE,                  tj. 52-54 cm.
 • NADMĚRNÁ VELIKOST - LARGE,         tj. 56-58 cm.
 • DĚTSKÁ VELIKOST - MINI PETITE,      tj. 50-52 cm.
 •  Změřte si rozměr hlavy, viz. obrázek.

 

Cap Size

 

Co se týče výběru paruky podle tvaru, délky, hustoty a barvy, doporučuji pacientům bez vlasů vybrat takovou paruku, která se podobá hustotě i barvě vašim původním vlasům, aby jste se v ní cítily příjemně.

 Pokud si nevíte rady, potřebujete poradit, kontaktujte nás, rádi Vám budeme k dispozici.

   tel: 420- 603 529 083

 email: salon.ks@seznam.cz